ابلاغ گواهی ثبت ملایر به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت

      ابراهیم جلیلی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر گفت: با توجه به نامه ارسالی مورخ 30 بهمن ماه از سوی سرکار خانم محمودیان معاون محترم صنایع دستی و هنرهای زیبای وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، گواهی ملایر به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت با امضاء رزی گرین لیز ( Rosy Greenlees) رئیس شورای جهانی صنایع دستی ابلاغ گردید. بنابراین ابلاغ ملایر از 09/10/1398 به عنوان ملایر شهر جهانی مبلمان منبت در شورای صنایع دستی ثبت گردید در این گواهی گزارش شده است که منبت در شهرستان ملایر ریشه ای کهن دارد و نقش مهمی درصنعت و جامعه ایفاد می کند امید است که شهر ملایر تعهد خود به عنوان یک شهر جهانی صنایع­دستی، در زمینه گسترش مناسبات، و فعالیت­های بین­المللی و برقراری ارتباط با شهرهای دیگر در شبکه شهرهای صنایع­دستی، جهت همکاری در ارائه یک جایگاه مشترک صنایع­دستی جهان را به انجام رساند.

جلیلی بیان داشت  شهرهای ثبت شده، باید سالانه گزارشی  در مورد فعالیت­ها و پروژه­های خود به دبیرخانه بین­المللی شورا جهانی صنایع دستی ارسال نمایند؛ لوگوی شورای جهانی و دستورالعمل استفاده از آن نیز به ملایر به عنوان شهر صنایع­دستی، ابلاغ خواهد شد.

جلیلی افزود ستاد دائمی ارتقاء شاخص های شهر جهانی مبلمان منبت با بیش از ده کمیته در حال تدوین می باشد که پس از تائید ، ابلاغ  و کمتیه های مربوطه عملیاتی خواهند شد همچنین سالانه  باید گزارش عملکرد شهر های جهانی به شورای جهانی صنایع دستی ارسال گردد تا ملایر از لیست شهر جهانی صنایع دستی خارج نگردد.

جلیلی ادامه داد این برند جهانی نقش بسزایی در رونق و حیات اقتصادی شهرستان دارد که می بایست با تلاش و همت جمعی چه در بخش حاکمیتی و چه در بخش خصوصی برای حفظ و ارتقاء این برند تلاش گردد.

جلیلی بیان داشت وزارتخانه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کشور تنها متولی صنایع دستی و هنرهای سنتی  برای ثبت ملی و جهانی رشته های هنری است

خواندن 319 دفعه