مبل و منبت ملایر جهانی می شود

هیاتی متشکل از دکتر «غاده حجاوی» رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، دکتر «کِوین موری» معاون منطقه آسیا و اقیانوسیه در شورای جهانی صنایع دستی و دکتر «ویدا توحدی» مسوول ثبت شهرهای ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مشاور در امور توسعه و ترویج صنایع دستی کشور برای پیگیری پرونده ثبت جهانی منبت روز دوشنبه به ملایر سفر کردند.

در این سفر یکروزه بازرسان شورای جهانی صنایع دستی مورد استقبال باشکوه مردم و فعالان مبل و منبت در دریاچه کوثر قرار گرفتند و پس از شرکت در نشست ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، از ظرفیت‌های منبت این شهر و موزه ملایر و کارگاه های صنایع دستی بازدید کردند.

همچنین در این سفر شهردار ملایر کلید شهر ملی منبت که روی چوب منبت کاری شده بود به بازرسان شورای جهانی صنایع دستی هدیه کرد.

ملایر پنج هزار کارگاه مبل و منبت، ۹ هزار استادکار و بیش از ۲۰ هزار هنرمند فعال در حوزه مبل و منبت دارد و بیش از ۶۰ درصد تولیدات مبلمان منبت کشور را به خود اختصاص داده است.

این شهر در اردیبهشت سال ۹۵ به عنوان شهر ملی منبت به ثبت رسید.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در نشست با مسئولان شهرستان ملایر  با ابراز رضایت ازپرونده ارسالی مبل و منبت ملایر برای ثبت جهانی گفت: « تاریخچه هنر و توانمندی و رقابت پذیری هنر منبت ملایر در دنیا کم نظیر است ».

خانم غادا حجاوی با بیان اینکه گزارش این سفر به شورای جهانی صنایع دستی روسای قاره‌های مختلف این شورا ارسال خواهد شد افزود: «بعد از تصویب جهانی شدن منبت این شهر، ملایر باید با دیگر مراکز هنری در جهان همکاری داشته باشد.»

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم گفت: «این استان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن است و در حوزه صنایع دستی دارای ظرفیت‌های بالایی است.»

آقای مالمیر از فعالیت ۴۴ هزار هنرمند صنایع دستی در۷۵ رشته صنایع دستی استان خبر داد و افزود: «۲۵ درصد از این ظرفیت در شهرستان ملایر است» .

نمایندگان  شهرستان ملایر در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست  تاکید کردند:«افزایش صادرات ، نظارت بر کیفیت و تاسیس مراکز دانشگاهی و فنی و حرفه‌ای نیازهای اصلی هنر منبت ملایر بوده و حفظ و احیا کارگاه‌های سنتی ضروریست. »

فرماندار ملایر هم با اشاره به توانمندیهای این شهرستان در زمینه صنایع دستی و مبل و منبت گفت: « 5 هزار کارگاه کوچک وبزرگ مبل و منبت با 20 هزار نفر در حوزه مبلمان منبت فعالیت دارند»

کارشناسان و ارزیابان شورای جهانی میراث فرهنگی به منظور ارزیابی نهایی ثبت جهانی  مبلمان منبت در شهرستان ملایر ضمن بازدید از کارگاهها ی خرد وکلان مبل و منبت شهرستان از  مراکز آموزشی  شهرستان ملایر منجمله مجتمع تحقیقاتی مبل دانشگاه آزاد ، مجتمع زفنی حرفه ای و دانشگاه ملی ملایر دیدن کردند.

 

خواندن 267 دفعه